PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když poslouchám nové album španělských NAHEMAH, připadám si jako na časové spirále. Je to už nějaký ten pátek, co mnohým kdysi doomovým kapelám začal být žánrový kabátek až příliš těsný. Metalová formulka se vyčerpala a hledat inspiraci bylo potřeba někde jinde. Vše však pokračovalo pomalu, pozvolna, od alba k albu, až se mnozí dopracovali k dnes toliko známé škatulce „post-doom“. Přesně podobné pocity mám totiž i z poslechu tohoto dílka, které jakoby zaspalo právě někde na začátku této cesty.
Abyste mě nechápali zle, tohle nehodlám adresovat jako výtku. Španělům totiž jejich aktuální hudební poloha celkem svědčí. Přestože se prozatím sveřepě drží doommetalových pravidel, jsou už nyní z jejich projevu cítit věci příští, které se (doufejme) naplno projeví až na dalších nahrávkách. Z uvedeného vyplývá, že NAHEMAH lze považovat za spolek nadějný, o čemž nás přesvědčuje svoji byť nepříliš originální, ale zdařilou variací na téma melancholický doom s rockovými prvky. Metalová složka jejich hudby je prozatím jasně dominující, čehož důkazem je hlavně hluboce posazený vokál Pabla Egida. Nicméně s každou další písní se opona nápadů a schopností skupiny oživit zažitá klišé poodkrývá více a více až v celé své kráse zazáří v kouzelné kompozici „Subterranean Airports“, která je pro mě spolu s následující „Phoenix“ osobně i jakýmsi znamením toho, kam by se NAHEMAH mohli a hlavně i měli v budoucnu ubírat.
Společným jmenovatelem všech skladeb je pak především silný důraz na melancholické a posmutnělé nálady, ke kterým si skupina houfně vypomáhá i zvukem hammodek a dalších klávesových nástrojů a nutno dodat, že výsledný dojem je vcelku přesvědčivý. Přesto však nelze opomenout fakt, že to celé až příliš připomíná Švédy KATATONIA a v některých momentech i jejich krajany OPETH. Z tohoto důvodu lze tedy NAHEMAH prozatím brát hlavně jako zdatné učedníky a jen čas ukáže, jestli tito budou schopni svoji učební látku i obohatit o vlastní poznatky a nápady. Jak jsem již předeslal v úvodu, „The Second Philosophy“ je pro kapelu hlavně prvním skutečně velkým vykročením směrem vpřed s poměrně silným vydavatelem za zády. Vykročením, které se nevyhnulo klopýtnutím v podobě několika dosti klišovitých motivů, ze kterých však místy výrazně prýští zajímavé nápady. Pokud se jich NAHEMAH bude dostávat v ještě větší míře ruku v ruce s odvahou experimentovat a hlavně nestát na místě, bude se na co těšit. O tom není pochyb.
Další variace na post doomovou melancholii. Nadějná nahrávka nadějné kapely, která je na začátku cesty, jež už před ní urazili mnozí jiní. Otázkou bude, jestli se vybere po neprobádané anebo již vyšlapané stezce.
7 / 10
Pablo Egido
- vokály
Paco Porcel
- basa
Miguel Palazón
- kytara
Roberto Marco
- kytara
Jose Diego
- bicí
1. Siamese
2. Killing My Architect
3. Nothing
4. Like A Butterfly In A Storm
5. Change
6. Labyrinthine Straight Ways
7. Subterranean Airports
8. Phoenix
9. Today Sunshine Ain't The Same
10. The Speech
A New Constellation (2009)
The Second Philosophy (2007)
Chrysalis (2002)
Edens In Communion (1999)
Živý středomořský temperament tito Španělé nezapřou a kombinace progresivních prvků a melancholie v duchu OPETH s moderním rockovým kabátkem jim sedí. Nicméně po více posleších prvotní nadšení z příjemně znějící desky poněkud opadá a na povrch vystupují nepříliš záživné a hluché pasáže, které i přes slušné instrumentální provedení postrádají osobitost a zdají se tu být jenom samy pro sebe. Zdá se mně, že kapela svoje místo teprve stále hledá, o čemž svědčí také jistá hudební nekompaktnost projevující se v co nejširším výrazovém záběru, který však ve výsledku celou nahrávku poněkud tříští. Nicméně sledovat další krůčky této nadějné kapely se do budoucna jistě vyplatí.
Velmi příjemná deska s melancholickou dochutí ve stylu řekněme takových OPETH, nicméně síla evokace emocí i nápaditost nahrávky není nijak zvlášť vysoká, po pár posleších jakoby už "Second Philosophy" neměla co nabídnout a stává se pouze sympatickou kulisou. Rozhodně zajímavá kapela, znamenám si.
-bez slovního hodnocení-
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.